Dlaczego warto wybrać ogrzewanie na podczerwień?

Jeśli podejmuje się właśnie decyzję na temat tego, jakie ogrzewanie domu się wybierze, to z pewnością słyszało się zapewne wiele dobrego na temat stosowania ogrzewania na podczerwień. Jak to jednak jest dokładnie z taką formą ogrzewania? Czy faktycznie warto w nie zainwestować niemałe w końcu pieniądze? Jakie niesie ze sobą zalety, które powodują, że warte jest zrezygnowanie z tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego opartego na obecności w pomieszczeniach grzejników?

Zalety ekonomiczne

Zdecydowanie najważniejszą zaletą, która przemawia za tym, aby wybrać do własnego domu ogrzewanie elektryczne na podczerwień, jest oszczędność, jaką takie rozwiązanie przyniesie. To prawda, że koszt zakupu takiej instalacji jest większy niż zamontowania tradycyjnego ogrzewania, lecz wyższa cena bardzo szybko się zwróci, ponieważ samo ogrzewanie kosztuje wielokrotnie mniej. I to nie tylko od ogrzewania węglowego, lecz uważanego za bardzo tanie ogrzewania gazowego. Jakie są źródła tej oszczędności?
Konwekcyjne ogrzewanie, czyli to polegające na ogrzewaniu powietrza w wyniku promieniowa energii cieplnej z grzejników, prowadzi do ogromnych strat energii. Chodzi tu przede wszystkim o to, że powietrze jako pośrednik w wymianie ciepłą samo w sobie prowadzi do takiej straty energii, lecz w dodatku powietrze nie nagrzewa się równomiernie. Z tego powodu odkręcamy ogrzewanie mocniej, ponieważ powstaje uczucie zimna pomimo tego, że pewne fragmenty pomieszczenia są ogrzane bardzo mocno, szczególnie te najbliżej grzejnika.
W przypadku ogrzewania na podczerwień nie ma znaczenia, jak daleko znajdujemy się w pomieszczeniu od panelu, ponieważ zawsze jest tak samo ciepło.

Zalety użytkowe

A to prowadzi do kolejnej zalety, czyli do komfortu użytkowania takiego ogrzewania. Ogrzewanie na podczerwień jest bardzo miłe w stosowaniu, ponieważ generuje ciepło równomiernie. Nie ma tu więc takiej sytuacji, jak w przypadku ogrzewania konwekcyjnego, gdy często ciepło jest bardzo mocno w głowę, podczas gdy nogi i stopy nadal są zimne, ponieważ tak układa się ogrzane powietrze.

Zalety zdrowotne

Na koniec warto zauważyć, że ogrzewanie przy pomocy podczerwieni jest niezwykle zdrowe. Przede wszystkim bardzo dobrze przyjmowane jest przez alergików, ponieważ dzięki temu, że powietrze nie bierze udziału w procesie ogrzewania, nie jest ono wprawiane w ruch, co minimalizuje ruch w nim kurzu i pyłków. Przyczynia się to do lepszej kondycji układu oddechowego i krążeniowego. Dodatkowo jest to wskazane także dla chorujących na astmę. A jakby tego było mało, w powietrzu nie unosi się tak dużo wilgoci, jak w przypadku wersji ogrzewania tradycyjnego, co sprzyja zapobieganiu powstawaniu w pomieszczeniach pleśni.