Ogrzewanie na podczerwień

Współcześnie istnieje wiele sposobów na poprawę komfortu cieplnego w domu. Chociaż przez lata w polskich domach królowało ogrzewanie konwekcyjne, to w ostatnich latach rosnąca ilość osób decyduje się na montaż ogrzewania na podczerwień. Czym charakteryzuje się ten rodzaj ogrzewania? Czy jest on każdorazowo dobrym wyborem?

Systemy ogrzewania mieszkań

Przez lata najpopularniejszym w Polsce sposobem na ogrzewanie mieszkań był system centralnego ogrzewania rozprowadzającego ciepło wewnątrz pomieszczeń za pomocą wody. Cyrkulująca w grzejnikach ciepła woda oddawała ciepło nagrzewając powietrze. Aktualnie ten klasyczny sposób ogrzewania traci na powszechności.

Rosnąca ilość osób decyduje się na ogrzewanie mieszkania za pomocą podczerwieni. System działa za pomocą elektrycznych paneli grzewczych wytwarzających promienie podczerwone, znane również jako promieniowanie infrared. W przeciwieństwie do ogrzewania konwekcyjnego promieniowanie nie nagrzewa powietrza, a przedmioty.

Ogrzewanie na podczerwień

Decydując się na ogrzewanie domu za pomocą promieniowania podczerwonego zyskujemy system, który całą energię przekazuje za pomocą fal do znajdujących się w pomieszczeniu przedmiotów, gdzie zamieniają się one w energię cieplną. Tym samym nagrzaniu ulega nie powietrze a ściany oraz wszystkie elementy umeblowania w pokoju.

Bezpośrednio wiążą się z tym określone korzyści. Dlaczego warto zdecydować się na podczerwień? Tego typu ogrzewanie charakteryzuje się znacznie wyższą efektywnością, aniżeli tradycyjne systemy grzewcze. Przede wszystkim fale rozprowadzone są równomiernie, co gwarantuje szybsze i efektywniejsze nagrzanie pomieszczenia.

Tego rodzaju rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla alergików. Ze względu na brak bezpośredniego ogrzewania powietrza przez panele grzewcze w pomieszczeniu nie dochodzi do ruchu powietrza. Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia alergików ponieważ groźne alergeny nie unoszą się w cyrkulującym powietrzu.

Trwałość i łatwość obsługi

Poszczególne systemy charakteryzują się wysokim i bardzo wysokim poziomem łatwości użytkowania. Po uruchomieniu system jest samoobsługowy. Ponadto w przypadku załączonego termostatu możemy liczyć na samoczynną regulację temperatury.

Z kolei najnowocześniejsze systemy wyposażone są w oprogramowanie umożliwiające pełną regulację m.in. czasu automatycznego uruchamiania paneli grzewczych. Należy pamiętać, że podczerwień to ogrzewanie elektryczne, co może bezpośrednio wiązać się z podwyższonymi rachunkami za energię elektryczną.