Najciekawsze systemy ogrzewania pomieszczeń

Oczywiście żaden dom nie może objeść się bez odpowiedniego systemu ogrzewania pomieszczeń. Najczęściej w polskich domach wykorzystywany jest system centralnego ogrzewania pozyskujący energię z prądu lub w procesie spalania. Tak uzyskana energia transportowana jest m.in. do grzejników radiacyjnych, konwekcyjnych lub nadmuchowych. Aktualnie producenci oferują również ogrzewanie na podczerwień. Czym się wyróżnia?

Odmienny sposób dostarczania energii cieplnej

Różnica pomiędzy tradycyjnymi grzejnikami, a promieniowaniem infrared jest zasadnicza. Wszystkie klasyczne systemy opierają się o bezpośrednie przekazywanie energii cieplnej przez grzejnik do powietrza. Przekazywanie ciepła w ten sposób jest stosunkowo mało efektywne oraz prowadzi do nierównomiernego nagrzania pomieszczenia, czego konsekwencją są m.in. ruchy powietrza. Jak z kolei działa ogrzewanie na podczerwień?

Przede wszystkim panele grzewcze infrared ogrzewają, ale nie wytwarzają ciepła. Przekształcają one prąd w fale podczerwieni, które w momencie uderzenia o ścianę lub inny element wyposażenia pokoju zamieniają się w energię cieplną. Energię, która jest bezpośrednio przekazywana całemu wyposażeniu w pomieszczeniu. Z tego względu stosowanie podczerwieni charakteryzuje się bardzo wysoką efektywnością. Co jeszcze należy wiedzieć o podczerwieni?

Korzyści z ogrzewania pomieszczeń podczerwienią

Wykorzystywanie paneli emitujących podczerwień do ogrzewania pomieszczeń odznacza się ważnymi z punktu widzenia użytkowania korzyściami. Jedną z korzyści użytkowania tego systemu jest równomierne rozłożenie energii cieplnej, co pozwala na jej efektywne wykorzystanie. Dzięki temu nawet w przypadku wychłodzonych pomieszczeń możemy liczyć, że promienie infrared bardzo szybko doprowadzą do ponownego osiągnięcia poziomu komfortu termicznego w mieszkaniu. Mówiąc o komforcie termicznym należy zwrócić uwagę, że odczuwalna temperatura wytworzona przez panele infrared jest wyższa od tej, z którą mamy do czynienia w rzeczywistości.

W praktyce oznacza to, że szybciej osiągniemy poziom komfortu termicznego, aniżeli stosując klasyczne grzejniki radiacyjne lub grzejniki konwekcyjne. Oczywiście należy pamiętać, że ogrzewanie domu za pomocą paneli emitujących podczerwień wiąże się ze zwiększonym poborem energii elektrycznej. Niemniej jednak ogrzewanie elektryczne w postaci paneli grzewczych charakteryzuje się wyższą efektywnością i niższym zużyciem prądu, w porównaniu w klasycznymi grzejnikami zasilanymi za pomocą energii elektrycznej.