Jak oszczędzić na ogrzewaniu?

Nie da się ukryć, że w wyniku różnorakich podwyżek, które nastąpiły ostatnimi czasy, coraz większa liczba gospodarstw domowych szuka różnych oszczędności w swoim budżecie. Jedną z większych liczb, jakie każde gospodarstwo domowe przeznacza miesięcznie na rachunki, są te dotyczące ogrzewania. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób stara się jakoś je obniżyć, co najczęściej sprowadza się do tego, że szuka się innego sposobu na ogrzewanie domu. Znajduje go najczęściej w ogrzewaniu na podczerwień.

Dlaczego ogrzewanie domu jest tak drogie?

Żeby zrozumieć, dlaczego ogrzewanie domu jest sprawą tak kosztowną, należy najpierw poznać zasadę działania zwykłego, tradycyjnego, konwekcyjnego ogrzewania. Wygląda to następującą. Za sprawą spalenia nośnika energii w postaci gazu, węgla czy też innego paliwa, podgrzana zostaje woda, która następnie wtłaczana jest do grzejników umieszczonych w pomieszczeniach w domu. Grzejniki, jak wielkie radiatory, emitują ciepło do powietrza, podnosząc jego temperaturę, powodując powstawanie uczucia ciepła.
Jak można jednak zauważyć, na każdym polu takiego działania powstają liczne strat energii, co na końcu oznacza, że duża je część jest tracona. Dodatkowo powietrze nie nagrzewa się równomiernie, więc aby w każdym miejscu w pomieszczeniu, nawet tym najdalej położnym od grzejnika było ciepło, niezbędne jest podgrzanie go znacznie mocniej, co jeszcze bardziej wpływa na wysokość późniejszego rachunku za prąd.

Tanie ogrzewanie na podczerwień

Powstaje więc pytanie, czy da się ominąć wszystkich pośredników w postaci wody, grzejnika i powietrza, aby spowodować powstanie ciepła w pomieszczeniu? Choć wydaje się to niemożliwe, to jednak da się to zrobić poprzez zastosowanie nowego rodzaju ogrzewania. Chodzi oczywiście o ogrzewanie elektryczne podczerwone.
Przez specjalne panele umieszczone w ścianach emitowane jest promieniowanie podczerwone, które z pominięciem powietrza wchłaniane jest, emitowane i rozpraszane, przez wszystkie powierzchnie w pomieszczeniu. Nie tylko przesz ściany czy też meble, ale też przez człowieka. Dzięki temu ogrzewanie jest równomierne. Nie ma bowiem znaczenia, jak daleko znajdujemy się od paneli emitujących podczerwień, ponieważ w każdym miejscu pomieszczenia jest odczuwany ten sam poziom ciepła. Oznacza to jedno, znaczny spadek wartości rachunków za prąd. A jakby tego był mało, pamiętać trzeba, że panele te zasilane są energia elektryczną, która jest znacznie tańsza niż węgiel, czy też często stosowany do ogrzewania gaz. Nic więc dziwnego, że tak często wybierane jest właśnie takie ogrzewanie.