Zapanuj nad temperaturą swojego domu!

W dzisiejszych czasach istnieją rozwiązania, które pozwalają nam nie tylko ogrzać nasz dom, czy mieszkanie zimą. Dają nam możliwość ogrzewania pomieszczeń do pewnej, konkretnej temperatury, która nam odpowiada. Co za tym idzie zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych pozwala nam w pełni kontrolować działanie naszych systemów grzewczych.

Jakiego rodzaju ogrzewanie jest aktualnie najpopularniejsze?

Na chwilę obecną jednymi z najbardziej popularnych sposobów na ogrzewanie domu jest ogrzewanie elektryczne i nowoczesne domy ogrzewane na podczerwień.
Ogrzewanie elektryczne przez bardzo długi czas było uznawane za zbyt drogie rozwiązanie, na które większość przeciętnych użytkowników po prostu nie mogła sobie pozwolić. Na szczęście sytuacja ta się zmienia, a dzięki nowym technologiom ogrzewanie tego rodzaju staje się coraz tańsze i wydajniejsze.

Jest jeszcze jeden sposób ogrzewania wnętrza, który ostatnimi czasy znacznie zyskuje na popularności, a mianowicie chodzi tutaj o ogrzewanie na podczerwień. Nowa technologia dopiero niedawno zawitała w naszych domach, jednak została przyjęta z dużym entuzjazmem i zaciekawieniem. Można wyróżnić różne rodzaje tego typu ogrzewania, w tym trzy podstawowe, które są uzależnione między innymi od długości emitowanej fali: krótkofalowe (IR-A), średniofalowe (IR-B) oraz długofalowe (IR-C). Co za tym idzie, im krótsza jest dana fala tym intensywniejsze ciepło emituje nasz grzejnik. Jednakże równocześnie wydziela się przy tym coraz więcej światła widzialnego. W związku, z czym grzejnik jest niezmiernie jasny, jak lampa. Ponadto bardzo często światło to razi i jest mało komfortowe. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że im więcej energii „marnuje” się na światło, tym więcej trzeba jej dostarczyć, aby wciąż odczuwać taki sam komfort cieplny. Niestety, w związku z tym wzrastają koszty ogrzewania. Tym samym należy zwracać uwagę, na jakiego to rodzaju światło emituje dany model promiennika energii. Dobrej jakości promienniki krótkofalowe posiadają technologie, której zadaniem jest zmniejszanie emisji fal świetlnych, takich jak „No glare” w promiennikach podczerwieni jednego z najbardziej znanych producentów.

Ciężko ocenić, który rodzaj energii cieplnej sprawdzi się lepiej w naszym domu, z pewnością warto uwzględnić to jakiego rodzaju budżetem dysponujemy i jaką przestrzeń w domu możemy przeznaczyć na urządzenia grzewcze. Pamiętajmy jednak, aby wybrany przez nas wariant był jak najbardziej przyjazny środowisku naturalnemu i odpowiadał w pełni naszym indywidualnym potrzebom.