Wady i zalety ogrzewania na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień staje się z roku na rok coraz popularniejszą formą ogrzewania własnego domu. Nic zatem dziwnego, że za tak dużą popularnością coraz częściej idzie również wątpliwość, czy aby na pewno warto sięgać po taką technologię. A może jednak lepiej pozostać przy starszej, sprawdzonej technologi ogrzewania grzejnikami? Żeby sobie odpowiedzieć na to pytanie, trzeba najpierw znać dokładnie zalety, ale też i wady ogrzewania domu przy pomocy podczerwieni.

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Zanim przejdziemy do poznawania cech takiego rodzaju ogrzewania, warto najpierw wiedzieć, jak dokładnie działa ogrzewanie domu podczerwienią.
Przyzwyczajeni jesteśmy, że ciepło powstaje poprzez ogrzewanie powietrza. Innymi słowy, żeby w pomieszczeniu było ciepło w zimie, należy najpierw ogrzać obecne w nim powietrze. Ogrzewanie podczerwone działa inaczej. Zamiast powietrza, ciepło emitowane jest bezpośrednio na obiekt, a także z niego reemitowane na inne obiekty. Co ciekawe, z pominięciem całkowicie powietrza. Niesie to ze sobą ogromne korzyści.

Ogrzewanie elektryczne podczerwienią — zalety

Zdecydowanie największą zaletą takiego rodzaju ogrzewania jest to, że jest to ogrzewanie znacznie stabilniejsze i o wiele bardziej równomierne. Nie ma tu bowiem takiej sytuacji, gdy w pokoju znajdują się miejsca lepiej i gorzej ogrzane. Cała powierzchnia ciała człowieka jest ogrzewana w tym samym stopniu.
Kolejną zaletą jest to, że jest to ogrzewanie o wiele tańsze, ponieważ nie wymaga ogrzania najpierw całego powietrza, z którego następnie energia cieplna zostanie przekazana na ciało człowieka, co oczywiście generuje straty tej energii. Technologia podczerwona takich strat jest pozbawiona.
Nie można zapominać także o tym, że jest to ogrzewanie bardzo przyjazne alergikom, ponieważ dzięki temu, że powietrze nie jest ogrzewane, nie jest ono również wprawiane w ruch, dzięki czemu nie unosi się w nim tak dużo kurzu.

Wady technologii podczerwonej

Niestety jak każda inna technologia, tak i ta ma pewne wady, o których trzeba pamiętać. Zdecydowanie największą z nich jest brak możliwości ogrzania takimi panelami wody. Stwarza to konieczność zastosowania dodatkowego systemu grzewczego dla niej. Nie można także zapominać, że często stosowanie takiego ogrzewania wymaga zastosowania lepszego izolowania ścian, co wiąże się z kosztami.
Mimo jednak tych wad nadal jest to metoda, która znacznie przewyższa swoimi zaletami inne technologie ogrzewania zimą mieszkań i pomieszczeń w domach. Powoduje to, że zdecydowanie warto ją poważnie rozważyć.